http://www.paonline.com/crimedog/emba/logocard.JPG 

2003 Draft Results

 

Round 1

Round 2

Round 3

Round 4

Round 5

Round 6

Round 7

1. Lincoln

3 - Eric Hinske

Dave Roberts

Mike Restovich

Kirk Saarloos

Michael Tejera

Todd Greene

Kelly Wunsch

2. New Oxford

4 - Ind -Rodrigo Lopez

Joe Thurston

Brendan Donnally

Josh Bard

Matt LeCroy

BM - Andy Sheets

Willie Banks

3. Bridgewater

5 - Hank Blalock

Chris Hammond

Jason Simontacci

Denny Stark

Mike Koplove

Orlando Palmeiro

T.J. Tucker

4. St. Louis

2 - Austin Kearns

Joe Borchard

Chris Snelling

Alexis Gomez

BM - Ricky Stone

Jeremy Affeldt

Brad Lidge

5. Indiana

1 - NO - Mark Prior

NO - LaTroy Hawkins

Alex Sanchez

Runelyvys Hernandez

Mickey Callaway

Morgan Ensberg

Olmedo Saenz

6. Anza

Sean Burroughs

Carl Crawford

Aaron Cook

Brian Tallet

Kevin Jarvis

Delvin James

Jason Hart

7. Falling Rock

John Lackey

Quinton McCracken

Danny Bautista

Andy Fox

John Flaherty

Jamie Walker

Gene Kingsale

8. Round Rock

Brandon Phillips

Jon Rauch

Jung Bong

Brandon Villafuerte

Ala - Lance Carter

Albert Castillo

Sal Fasano

9. Elyria

Victor Martinez

Ramon Santiago

Carlos Silva

Aaron Harang

Str - Mark Hendrickson

Tom Lampkin

Jeff Liefer

10. Heidelberg

Hee Seop Choi

Zach Day

Luke Allen

Justin Wayne

Ben Diggins

Lenny Harris

x

11. Newark

Jake Peavy

FR - Alan Embree

Brent Butler

Scott Shields

Denny Hocking

Solomon Torres

x

12. Cooperstown

Mark Bellhorn

Dustin Mohr

Mike Maroth

Mike Jackson

Guerrero Mota

Ken Huckaby

Joey Hamilton

13. Mohonasen

Francisco Rodriguez

Kazuhisa Ishii

Kevin Cash

J. J. Davis

Ben Broussard

Gookie Dawkins

Jim Brower

14. Alabama

Ind - Jason Lane

BM - Cliff Lee

Reggie Taylor

Scott Mullen

Sus - Chad Moeller

Trey Hodges

x

15. Susquehanna

Brett Myers

Brandon Larson

Tony Fiore

Endy Chavez

Tim Drew

John Mabry

x

16. Irishtown

Ind - Mark Ellis

New - Mike Crudale

Lin - Omar Infante

Valerio De Los Santos

Peter Munro

BM - Tom Wilson

Jamey Carroll

17. Strongsville

Orlando Hudson

Miguel Olivo

Drew Henson

Jayson Werth

Clay Condrey

Pat Strange

x

18. Penticton

RR - Rafael Soriano

Joey Eischen

Joe Borowski

Julio Santana

Willie Bloomquist

Dan Smith

Bill Selby

19. Virginia

Marlon Byrd

John Patterson

Antonio Osuna

John McDonald

Matt Herges

Robert Machado

Pablo Ozuna

20. Dallas

Kevin Mench

Dewon Brazelton

Franklyn German

Har - Esteban German

Andy Van Hekken

Keith Lockhart

Shane Loux

21. Nuevo

Anz - Bobby Hill

Anz - Ricardo Rodriguez

StL - Colby Lewis

StL - John Stephens

StL - Ben Kozlowski

Bronson Arroyo

x

22. Harrisburg

Oliver Perez

Darren Holmes

StL - Ty Wiggington

Matt Franco

Freddy Sanchez

Coco Crisp

Mike Bynum

23. Durham

RR - Dennis Tankersley

RR - Francisco Cordero

Jayson Durocher

Nue - Jose Ortiz

Jaime Cerda

George Lombard

Jesse Orosco

24. Blue Mountain

J.C. Romero

Travis Hafner

Todd Pratt

Ala - Kevin Gryboski

Andy Benes

Nue - x

Jason Davis

 

Round 8

Round 9

Round 10

Round 11

Round 12

Round 13

 

1. Lincoln

Chin Feng Chin

x

x

x

x

x

 

2. New Oxford

Wayne Franklyn

Jason Michaels

Tony Alvarez

Brian Roberts

x

x

 

3. Bridgewater

Josh Hancock

Kevin Olsen

x

x

x

x

 

4. St. Louis

Yorvitt Torrealba

Adam Everett

x

x

x

x

 

5. Indiana

Duaner Sanchez

x

x

x

x

x

 

6. Anza

x

x

x

x

x

x

 

7. Falling Rock

Angel Echevarria

x

x

x

x

x

 

8. Round Rock

Wily Mo Pena

Felix Escalona

x

x

x

x

 

9. Elyria

Luis Ordaz

x

x

x

x

x

 

10. Heidelberg

x

x

x

x

x

x

 

11. Newark

x

x

x

x

x

x

 

12. Cooperstown

Jacob Cruz

x

x

x

x

x

 

13. Mohonasen

Nelson Cruz

Britt Reames

Nick Punto

x

x

x

 

14. Alabama

x

x

x

x

x

x

 

15. Susquehanna

x

x

x

x

x

x

 

16. Irishtown

x

x

x

x

x

x

 

17. Strongsville

x

x

x

x

x

x

 

18. Penticton

Ron Coomer

Carlos Baerga

x

x

x

x

 

19. Virginia

x

x

x

x

x

x

 

20. Dallas

Darren Bragg

Francis Beltran

Wendell Magee

Gary Bennett

Darrell May

Ryan Ludwick

 

21. Nuevo

x

x

x

x

x

x

 

22. Harrisburg

x

x

x

x

x

x

 

23. Durham

Joe Roa

Adam Bernero

Yorkis Perez

Dan Reichert

Eric Munson

Mike Bacsik

 

24. Blue Mountain

Mike Mordecai

Luther Hackman

x

x

x

x